Какво представлява Индексът за лица без гражданство (StatelessnessINDEX)?
SatelessnessINDEX e безценен източник на безпристрастен анализ на информация за това как различните държави се справят с феномена липса на гражданство. Той е особено полезен за ключовите организации, професионалисти и институции, работещи с лица без гражданство. Ако все още не сте посещавали платформата сега е подходящото време, защото тази седмица Европейската мрежа на лицата без гражданство (European Network On Statelessness) актуализира цялостно Индекса и сега той включва сравнителна информация за общо 27 държави, за предоставяната от тях защита на лица без гражданство и за мекрите, които се предприемат, за предотратяване и намаляване на случаите на лица, които са без гражданство. Сред тези 27 държави е и България, която е една от 10-те държави, които има производство за предоставяне на статут на лице без гражданство. На сецкията за България ще намерите актуална информация за най-новите развития в законодателството, политиката и практиката, свързани с липсата на гражданство. Тази информация се предостая и обновява от Фондация за достъп до права - ФАР, съвместно с Европейската мрежа на лицата без гражданство.
Възходи и падения на България за изминалата 2020г и началото на 2021г.
Положително, България оттегли резервата си по член 31 („Експулсиране“) от Конвенцията от 1954 г. през 2020г. За съжаление през март 2021г. обаче бяха приети изменение в Закона за чужденците в Република България (ЗЧРБ), които допълнително стесниха кръга на лицата, които ще имат достъп до производството за получаване на статут на лице без гражданство. Понастоящем законът позволява на властите да изключат от процедурата лица с издадена заповед за връщане поради незаконен престой, каквито заповеди имат мнозинството лица без гражданство. Сред новите основания за отказ са и липса на средства за издръжка и задължителни застраховки по време на процедурата или наличието на присъда за престъпление, за което се предвижда наказание лишаване от свобода за повече от една година. Тези промени представляват голяма стъпка назад в защитата на лицата без гражданство в България.
Остава проблемът с ограниченият достъп до пазара на труда, социално осигуряване или здравеопазване на лицата без гражданство, макар да са успели да преминат успешно през процедурата по ЗЧРБ и да са получили разрешение за продължително пребиваване.
През 2020, идентифицираме и предизвикателства, свързани с въздействието на мерките срещу COVID-19 върху процесуалните гаранции на задържаните имигранти, подложени на произволно и продължително задържане без реална възможност а връщане. Наблюдава се и риск от оставане без гражданство на лица от ромската общност, които на практика често нямат достъп до лични документи.
Превантивните мерки за предотвратяване на липсата на гражданство при деца са относително силни в България, но новите данни в индекса отбелязват риск от оставане без гражданство поради пречки с регистрацията на ражданията, особено на лица от ромското население, както и на деца, родени в семейство на еднополови двойки.
Подробна информация за всички промени ще намерите в анализа и резюмето за България за 2020г., налични по-долу.
Гледайте и записа от уебинара на Европейската мрежа на лицата без гражданство, за да чуете за основните тенденции, засегнати в ежегодения анализ на състоянието на лицата без гражданство от с експерти лектори в сферата.
Attachment | Size |
---|---|
Index Survey - Bulgaria 2020 | 888.88 KB |
Резюме 2020 | 409.38 KB |
Country Briefing 2020 | 447.88 KB |
- Log in to post comments