На 9 септември Фондация за достъп до права - ФАР проведе събитие за представяне на Наръчник за практикуващи специалисти за гарантиране на правата на непридружените и разделените деца чрез Хартата на основните права на ЕС. Събитието събра на едно място експерти от Агенцията на ООН за бежанците, Международната организация по миграция, Държавна агенция за бежанците, Държавна агенция за закрила на детето, Агенция за социално подпомагане, Националното бюро за правна помощ, дирекция “Миграция” на МВР, Фондация за социална промяна и включване, Център за правна помощ “Глас в България”, SOS Детски селища България, Фондация Асоциация Анимус, фондация “За доброто”.
Наръчникът е разработен в рамките на проект SUN: Осигуряване на правата, гарантирани от Хартата за основни права на ЕС на непридружените и разделените деца бежанци от ФАР и партньорите по проекта: ARSIS, Гърция; Tdh, Румъния; NIDOS, Холандия; Sirius Network (международна мрежа, базирана в Белгия); Volontarius, Италия и CCAR, Испания. Проектът е финансиран от Програма "Граждани, равенство, права и ценности" на ЕК.
Целта на събитието беше не просто да бъде представен Наръчника, но и да се даде възможност на участниците в него да обсъдят важни предизвикателства, пред които са изправени в тяхната ежедневна работа.
Водещ и модератор на събитието бе ръководителят на ФАР, адвокат д-р Валерия Иларева. Адвокатите от ФАР - Магдалена Митева, Калоян Стоянов, Валери Петков и Янка Косарова представиха темите: Право на закрила и процесуални гаранции за непридружените деца, Право на семеен живот и събиране на семействата на търсещите закрила непридружени деца, Достъп до образование и Достъп до адекватно настаняване и социална сигурност.
Събитието беше посрещнато с голям интерес от участниците в него, които споделиха за нуждата от по-чести възможности за дискусия между професионалистите от различни области и обмен на практическа информация. Наръчникът беше високо оценен - според участниците в събитието той е практически насочен, интерактивен и ангажиращ, информацията в него е поднесена кратко, ясно и по достъпен начин, съдържа полезни линкове към други източници на информация, както и множество таблици, графики и визуализации.
Според участниците в събитието, когато разглеждаме услугите за деца бежанци, на показ излизат всички проблеми на системата за закрила на деца и процеса на деинституционализация. Може би най-големият проблем е ограниченият брой социални услуги, където могат да бъдат настанени непридружените и разделени деца.
По време на събитието бяха представени и обсъдени различни добри практики от партньорските държави, като например задължително включване на децата бежанци в курсове за изучаване на езика на приемащата държава веднага след пристигането им и включването им в курсове за професионално образование, настаняването на младежи в жилища от типа “подкрепено/защитено жилище за самостоятелен живот”, центрове за развиване на различни практически и артистични умения в съчетание с психологическа помощ за децата с травматичен опит.
В България също има добри практики, които се прилагат от различни неправителствени организации, работещи в страната. Например, в семейни домове на SOS Детски селища се настаняват непридружени деца бежанци, които се интегрират много добре.
Важна част от събитието беше виртуалното включване на адв. Константинос Кирманидис от партньорската организация ARSIS, който представи добри практики и предизвикателства, пред които са изправени професионалистите, работещи с непридружени деца в Гърция.
Събитието приключи с извода, че се наблюдава положителна промяна в България през последните години по отношение на спазване правата на непридружените и разделени деца бежанци и мигранти. Изготвеният в рамките на проекта SUN наръчник за практикуващи ще даде допълнителен положителен тласък на тези процеси.
***
Проектът "Осигуряване на правата, гарантирани от Хартата за основни права на ЕС на непридружените и разделените деца бежанци (SUN)” е финансиран от програма "Граждани, равенство, права и ценности" на Европейската комисия. Европейската комисия не поема никаква отговорност за представената информацията, тъй като тя отразява единствено възгледите на авторите на проекта и неговите продукти. Проект номер 101084990.
- Log in to post comments